Aktivity
Transport
Však to znáte, běžná situace, každý ji zažil. Stojíte na břehu řeky s kozou, zelím a vlkem a potřebujete je dopravit na druhou stranu malou loďkou, aby se vzájemně nepožrali.
Stejný úkol dostali i závodníci na stanovišti aktivity Transport. Místo řeky posloužila zátoka přehrady na Horní Bečvě, loďka byla nafukovací a na druhou stranu museli dopravit ve správném pořadí hlávku zelí, plyšového vlka a, hádáte správně, dřevěnou kozu na řezání dřeva. Právě dřevěná koza se stala ústředním bodem veškeré zábavy, neboť vměstnat se na malý člun s neforemnou kozou a ještě při tom pádlovat požadovaným směrem, nebylo jen tak.
Poměrně jednoduchý úkol zaměstnal závodníky na dlouhé minuty a prověřil jak jejich důvtip, tak technickou zdatnost a odhodlání.
Přepravky
Není nám známo, kdo a jak vymyslel tuto aktivitu, ale zaručeně můžeme prohlásit, že večírek to musel být famózní, alespoň co se počtu prázdných přepravek od lahví týče.
Aktivita Přepravky, odehrávající se v blízkosti skály Medůvka nad Bystřičkou, využívala základních vlastností plastových přepravek na nápoje: lehkost, únosnost a stohovatelnost. Úkolem závodníka bylo skládat přepravky obrácené vzhůru nohama na sebe a pod sebe tak, aby po nich stoupal vzhůru stále výše. Toto je možné díky otvorům po stranách, za které se přepravky normálně nosí v rukou. A protože přepravek bylo hodně a vysoká věž je přeci jen dost nestabilní, byli závodníci jištěni před pádem na zem lanem pověšeným za větev stromu.
Vratká aktivita zaměřená na zručnost a smysl pro rovnováhu zaujala nejen závodníky, ale také náhodné turisty, přičemž někteří z těch, co si ji vyzkoušeli, by dali závodníky v této aktivitě hravě do kapsy.
Titanic
Mohlo by se zdát, že dovednosti nutné pro další aktivitu již nejsou potřebné od doby kamenné, ale dosaďte si místo ohně váš nový skvělý a nevodotěsný iPhone, a bude vše jasné.
Aktivita Titanic se odehrávala na Bystřičce a úkol byl jednoduchý. Závodníci obdrželi zapálenou petrolejku a museli ji bezpečně dopravit na druhý břeh zátoky a tím dostat plamen bezpečně přes vodu. Tentokrát neměli k dispozici plavidlo žádné, ani samovyfukovací a museli na druhou stranu jednoduše přeplavat. Důležité bylo neutopit sebe a neméně důležité neutopit petrolejku, z čehož by hrozila ekologická katastrofa, zásah hasičů, norné stěny, pokuta a konec Brázdy.
Aktivita pro zkušené plavce přišla závodníkům vhod, neboť sluníčko pálilo a při přenášení ohně se jistě docela zapotili.
Špionáž
Jamesem Bondem, agentem 007, chtěl být každý a kdo tvrdí že ne, tak jím možná skutečně je. Pro všechny ostatní byla nachystána aktivita Špionáž.
Pro poněkud netypickou aktivitu na pomezí mysterky, WIGa, letterboxu a táborové bojovky byl vybrán areál bývalé zbrojovky v Jablůnce. V kulisách stále fungujícího průmyslového areálu měli závodníci dle zašifrovaných instrukcí nalézt šest ukrytých stanovišť s QR kódy, objevit tajemství přísně tajného vojenského výzkumu, získat souřadnice ukryté laboratoře a v ní provést chemický pokus, jehož výsledek vydal heslo ke stanovišti. Aktivita byla okořeněna všudypřítomným rizikem, že nějaký všímavý pracovník z mnoha firem uvnitř areálu usoudí, že je potřeba pomáhat a chránit a závodníci zadrženi za potulku vyzkoumají tak maximálně celu předběžného zadržení. Toto riziko bylo patřičně zdůrazněno v listingu a ani orgové už se nedozví, co by se dělo kdyby...
Aktivita prověřila především orientační smysl závodníků, týmovou spolupráci, schopnosti splynout s prostředím a nevšímavost dělníků třísměnného provozu v lakovně.
Klíčová pakárna
Ač by se podle názvu mohlo zdát, že půjde o příběh ze života zámečníka, skutečnost byla mnohem prostší, vyloženě pakárna.
Hlíněný svah motokrosové dráhy v Zašové hostil aktivitu Klíčová pakárna. Pod svahem byla umístěná zamčená skříňka s heslem a v horní části strmého svahu klíče, hodně klíčů. Závodníci měli za úkol najít správný klíč metodou pokus omyl, přičemž najednou mohli sebrat a vyzkoušet vždy jeden klíč. Do poměrně jednoduché, ale fyzicky náročné aktivity se někteří závodníci vrhli opravdu po hlavě. Mohou o tom vyprávět, naštěstí.
Odhodlané a fyzicky zdatné týmy měly jistě výhodu, ale s notnou dávkou štěstí to šlo přece jen lépe. Orgové doteď litují, že aktivitu nezařadili až na druhý ročník Brázdy.
Váhy
Kdy jste naposledy potřebovali něco zvážit? A vážíte sami sebe? Ano? A s přesností na 3 gramy? Přesně tolik byl rozdíl, který museli závodníci odlišit bez použití váhy.
Aktivita Váhy se odehrávala v příjemném prostředí altánu na návsi Prostřední Bečvy. Úkolem závodníků bylo bez použití standardních vah seřadit závaží podle hmotnosti, aby jim jejich správné pořadí prozradilo heslo. Rozdíl v hmotnosti mezi závažími dělal pouhé tři gramy. Někteří na to šli podle citu, jiní skreblili, ti rafinovanější zkoušeli sestavit primitivní váhy. Zásadním poznáním pro orgy však bylo, že politický nekoretní vtip o somálcích není pravdivý, tři gramy je opravdu velký rozdíl!
Aktivita byla zaměřená na prověření důvtipu a schopnost závodníků si sestavit své vlastní váhy, ale jak se ukázalo, hádání jen tak podle citu není radno podceňovat.
Mozaika
Závodníci se zálibou v dějepise Střední Ameriky si jistě vybavili kruté obětní rituály a kamennou dlažbu zalitou krví zajatců, ti ostatní se na místě aktivity dozvěděli, že krev se pro tentokrát vynechá a budou v zajetí hlavolamu.
Mozaika byl nejen název aktivity na hřebínku mezi Viganticemi a Dolní Bečvou, ale také název zajímavého hlavolamu. Úkolem závodníků bylo přemístit dle jednoduchých pravidel pouze posouváním barevné kameny na hracím plánu tak, aby si kameny dvou barev vzájemně vyměnily pozice, ale výsledný tvar a barva kamene ve středu zůstaly zachovány. Postup si mohli vyzkoušet tak říkajíc na nanečisto a pokud dokázali hlavolam správně vyřešit ve vymezeném časovém limitu, získali heslo stanoviště. Nakolik silnou motivací k vyřešení hádanky byla ztráta drahoceného herního času na místo vlastní hlavy, orgové netuší, ale jsou odhodlaní to zjistit na jednom z příštích ročníků Brázdy.
Logické uvažování, rozvaha a schopnost řešit hlavolamy v týmu, to byly klíčové vlastnosti potřebné pro tuto zajímavou disciplínu.