Aktivity
Malý kulový na tripu
Když se v roce 2018 vydalo na trip Velký kulový, letos jsme se rozhodli za ním poslat Malý kulový. Základem aktivity byl ping-pongový míček, brčka a vodorovná překážková dráha. Pouze za pomoci dechu, usměrňovaného papírovými brčky, bo ekologie, bylo úkolem závodníků provést míček všemi překážkami, aniž by jim spadl na zem či se ho dotkli. Ovládání lehounkého míčku je velmi delikátní záležitost a překážky záludné, takže měli po trase tři domečky, kam se mohl upadnuvší míček vrátit. Aktivita kromě týmové spolupráce a soustředění na věc prověřila především skutečnost, jestli závodníkům nedochází dech.
Puzzle
Skládat puzzle umí každý, to už zvládají malé děti, ale zkoušeli jste to někdy poslepu? Že je to blbost a že to nejde? Ale jde, stačí 2 metry čtvereční koberce, nůžky, šikovný stříhač a máte puzzle, které poskládá i slepý. Skládačka o dvanácti dílkách dala závodníkům zabrat, přeci jen zaměřit se na svůj hmat a postupovat s jistou systematičností, když vám ostatní členové týmu doslova berou dílky pod rukama, není jen tak. Naše přerostlé haptické puzzle dalo vyniknout především těm týmům, které dokázaly dobře spolupracovat a soustředit se na věc.
Valašský Xbox
Aktivita Valašský Xbox byla nejen skrytou poctou Třem tygrům, kteří nás baví, ale především jednou z vrcholných aktivit letošního závodu. Závodníci se museli s vypětím všech sil poprat s běžnými činnostmi, které rodilý Valach má v malíčku. Některé týmy šly při plnění úkolů až na krev (doslova, disciplína šití na chirurgii byla bonusem pro ty šikovnější), jiné se neváhaly k úspěchu propít a projíst a došlo i na umělecký dojem. A co že zahrnuje běžný den na valašském statku? Řezání břichatkou, štípání třísek, nošení vody na vahách, kydání hnoje, překlad z valašštiny, ochutnávka frgálů, poznávačka předmětů denní potřeby, dojení krávy a královská disciplína, ředění slivovice! U téhle všestranné aktivity se bavili všichni, včetně orgů a byla studnicí intenzivních zážitků. Ať už to znamenalo cokoliv.
Vopičárna
Vopičárna, jinak také zvaná nízká lana, byla aktivita podobná jako Zem je láva, jen tady bylo úkolem se dostat bez pádu na druhou stranu lanových překážek. Na první pohled snadný úkol, který ovšem vůbec snadný není. Souboj s gravitací na různě se pohybujících lanech a akrobacie pár desítek centimetrů nad zemí byl spíše cirkusovým představením, než systematickým přesunem. Aktivita především na sílu, koordinaci pohybů a rovnováhu byla oříškem pro nejeden tým. Ale aspoň každý si mohl zkusit, že s lanem si to „jen tak hodit“ není vůbec snadné.
3D kopírka
Princip 3D kopírky jsme použili ve stejnojmenné aktivitě, jen o průmyslovém využití v našem provedení se dá pochybovat. Úkol závodníků byl jednoduchý, z kostiček lega Duplo poskládat totožný objekt, jako byl vzor. Tento úkol hodný dětí předškolního věku byl zkomplikován skutečností, že zatím co jedna půlka týmu skládala, ta druhá mohla vidět vzor a o jeho podobě musela té první vyprávět na půli cesty. Kvalita předávané informace byla klíčovou, což ostatně platí vždy. Dobrá souhra týmu, logické myšlení a jasné vyjadřování bylo klíčem k úspěchu. Aktivita byla úspěšná, ale tento princip 3D tisku si patentovat opravdu nebudeme.
Counter strike
Oblíbená počítačová hra Counter strike byla pomyslnou předlohou zlatého hřebu mezi aktivitami. Scénář byl jasný, školní zařízení postihla zombie apokalypsa, je třeba se přes zombíky prostřílet a vysvobodit rukojmí. Týmy dostaly laserové pistole, na hlavu čelenky se senzory a v roli komanda speciálních jednotek se vrhly do akce. Zombíci v podobě aktivních čelenek vás mohli rychle zabít, takže včas je identifikovat a sestřelit fotony bylo klíčem k úspěchu, stejně jako spolupráce a souhra celého týmu. Extrémně chytlavou a zábavnou aktivitu si všechny sem dorazivší týmy oblíbily a z betatestování byli nadšení i orgové. Občas neuškodí si jen tak bezpečně zastřílet, nikdy nevíte, kdy se to bude hodit i tomu nejzarytějšímu pacifistovi.
Krucinál fagot
Hrajete na nějaký dechový nástroj, třeba na fagot? A pokud vám to nejde, zanadáváte si? Při hraní na naši novodurovou trubku se hodil dobrý prstoklad, mít to takzvaně v paži a nějaké to úlevné peprné slůvko nemohlo uškodit. Ucpat prsty všechny díry v trubce, napumpovat ruční pumpou vodu až po okraj a vytáhnout plavající PETku, bylo pro sehraný tým otázkou pár minut. A nebo taky ne, stačil malý nepodchycený únik vody, aby se aktivita protahovala a tím stávala obtížnější a obtížnější. A to nejlepší mělo přijít nakonec, když po vytažení PETky a úlevném uvolnění v křeči zkroucených rukou došlo na fyzikální zákony o tlaku sloupce vody. „A jsem celý mokrý, krucinál fagot!“
Pozor, zákruta!
Závod Brázda je mimo jiné i o přejíždění mezi jednotlivými stanovišti, ale to zajišťuje obvykle jen jeden řidič. A aby si řízení vozidla, pro jistotu šlapacího, vyzkoušeli i ostatní členové týmu, poslali jsme je na dopravní hřiště. Ve šlapacích kárách se měli závodníci pohybovat v běžném provozu dopravního hřiště podle daného itineráře a zodpovědět několik otázek. Pokud jezdili správně a podle předpisů, odpovědět bylo hračkou, v opačném případě se mohli motat v kruzích do aleluja. Krom toho, že aktivita prověřila dopravní připravenost týmů a schopnost čtení instrukcí během šlapání, měla i nečekaně zábavný potenciál. Uhni, nebo tě vybrzdím, brm brm!
Malá mořská víla
Bazén přímo na základně závodu v kempu jitří naši představivost každým rokem a letos jsme této lákavé možnosti podlehli. Aktivitu s poetickým názvem Malá mořská víla jsme umístili přímo na startovní souřadnice a bylo zajímavé sledovat, jestli závodníci využijí koupání v bazénu hned na úvod jako ledové probuzení a nebo počkají až na pozdější dobu, aby smyli závodní pot z těla. Úkol byl jednoduchý, vylovit ze dna několik gumových puků ozdobených kytičkama a poskládat z písmen na jejich spodní straně heslo. Jak snadné. Nečekaným úkolem pro orga A-týmu v kempu bylo uhlídat, aby aktivitu nerozkradli běžní koupající se rekreanti, což se dvakrát málem stalo.
Mateřská dovolená
Zatímco radosti mateřské dovolené, jsou na rozdíl od té rodičovské, umožněny pouze ženám matkám, naši aktivitu Mateřská dovolená si mohli vyzkoušet všichni závodníci až do úplného zblbnutí. Doslova! Simulátor péče o dítě, nebo také skupinová antikoncepce byla především hrou na nervy závodníků i dozorujících orgů. Základní snadný úkol, poskládat několik jednoduchých dětských puzzle, byl komplikován sérií iritujících úkolů, vydávajících nepříjemné zvuky a neustále si žádajících pozornost. Neustále se muselo houpat dítě v kočárku, hrát hrací skříňka, smát se smějící pytlík, houpat se kráva na pružině, točit káča, přesýpat se přesýpací hodiny, běhat hračka na klíček, z potoka nosit vodu, držet v ruce terapeutický míč, pinkat s míčkem na pálce... zkrátka taková běžná péče o novorozence. A pokud se orgům nezdála péče dostatečná, ihned dostali závodníci pojeb jak od sociálky. Kolik bezdětných závodníků si pořízení roztomilého potomka rozmyslelo, bude předmětem dalšího výzkumu.
Zem je láva
Princip aktivity Zem je láva zná snad úplně každý a kdo ne, měl velmi smutné dětství. Snad všichni si někdy hráli na to, že se nesmí dotknout země a k pohybu se tak musí použít vše vyvýšené, ať už jde o nábytek v bytě, prolézačky na hřišti a nebo stromy a kmeny v lese. A stejný princip jsme využili i my, jen kromě pevných kotevních bodů (no pevných jak kdy, první tým na stanovišti by mohl vyprávět, jak shořel v pekle) dostali závodníci ocelové tyče délky 2,5m, v dětské verzi pak dřevěné koláče. Úkolem závodníků bylo překonat určenou trasu, aniž by se dotkli země a cestu po kmenech stromů si před sebou stavět a za sebou zase rozebírat, neboť tyčí bylo jen o jednu více než členů týmů. Aktivita pro týmovou spolupráci a tréning rovnováhy jako dělaná.
Dovolená s Cháronem
Na žádné Brázdě nesmí chybět vodní aktivity a ani letošní rok nebyl výjimkou. Kromě Malé mořské víly si závodníci mohli vyzkoušet řemeslo převozníka a vžít se tak do role pomyslného Chárona. Jen ta loďka byla poněkud modernější, nafukovací paddleboard. Projížďka po přehradě mezi dvěma břehy byla pro mnohé závodníky premiérou na tomto dopravním prostředku. Ale jak se říká, kdo se nevykoupe, pádloval pod své schopnosti. Aktivita byla především pro vody se nebojící závodníky s dobrou rovnováhou s možností se konečně umýt.
Zikkurat
Občas některé úspěšné aktivity, u nichž nebyl plně využit jejich potenciál, recyklujeme a Zikkurat byla jednou z nich. Na prvním ročníku Brázdy se objevila pod názvem Přepravky a protože alkoholismus organizátorů za ta léta pokročil a přepravek máme stále dost, zařadili jsme aktivitu zpět do programu. Úkol byl jednoduchý, z prázdných přepravek na nápoje postavit pod svýma nohama věž a bez pádu dosáhnout na heslo zavěšené ve výšce. Snadný úkol s dobrou rovnováhou a koordinací pohybů, což jsou vlastnosti v příkrém rozporu se stavem po vypití veškerého obsahu přepravek. Škyt!