Druhý ročník závodu BRAZDA byl koncipován jako 12ti hodinový závod se 38 stanovišti, z nichž bylo 12 aktivit, 10 šifer, 11 keší a 5 bonusů. Závod probíhal od 8 hodiny ranní do 20 hodiny večerní a na několika místech jej poznamenala nepřízeň počasí v podobě celodenního silného deště (který tolik scházel v průběhu léta). To se projevilo i na tom, že jeden z týmů odřekl účast na poslední chvíli. Složení některých týmů bylo oproti předcházejícímu roku mírně odlišné což se nakonec projevilo i ve výsledcích.

Pro závod vznikla úplně nová závodní aplikace, která sice byla v některých ohledech významně vylepšená oproti předchozí verzi, bohužel však nakonec nefungovala nejlépe díky potížím s připojením (a jak se posléze ukázalo i některým skrytým nedokonalostem). Jak ale říká známé moderní přísloví: Zážitky nemusí být vždy pozitivní, hlavně když jsou intenzivní, což se v tomto ročníku splnilo možná i více než organizátoři zamýšleli.

Další informace lze nalézt v listingu geocachingového eventu BRAZDA 2017.

Výsledky

Výsledková listina

  • Tým tree (ve složení 2pírko, Consolador, Wi-Li, Perun) s 2452 body
  • Tým Přes mrtvoly (ve složení Sinuhet, vop.cz, XiXao02) s 2048 body
  • Tým Žabičky (ve složení Golan Trevize, StuntJ, S@fik, +1) s 1753 body
  • Tým Čtyři chlapi (ve složení marabiker, Ekharon, h_vipet, Funny_Money) s 1520 body
  • Tým Hanácké hóf (ve složení Robiczech, Pekyesp, Macistfman, DuffKrabica) s 1213 body
  • Tým Ušaté myši (ve složení kenod, markubz, janule90, +1) s 821 body

Bodové zisky ze stanovišť

Stanoviště / Tým tree Přes mrtvoly Žabičky Čtyři chlapi Hanácké hóf Ušaté myši
Gumicuky (aktivita) 65 68 71 80 77 74
PETkova flétna (aktivita) 64 61 70 55 67 58
Lesní golf (aktivita) - - 91 97 94 100
Pruda na Hutisku (aktivita) 48 45 51 57 60 54
Slepec v akci (aktivita) 90 87 84 - 81 -
Jízda na divoké vodě (aktivita) 134 131 140 - 137 -
Král sedmi moří (aktivita) 130 127 124 118 121 -
Nad propastí (aktivita) 97 94 100 - - 91
Past (aktivita) 124 121 130 - 127 -
Kimovka (aktivita) - - 71 80 74 77
Kláda a kladivo (aktivita) 100 97 - 88 91 94
Ruská zmrzlina (aktivita) 60 57 54 45 51 48
BBBChBBB (šifra) 87 84 90 - - -
Poštovní (šifra) 77 80 - - - -
Bacovská osmisměrka (šifra) - - - 50 - -
Hra s čísly (šifra) - - - 50 - -
Šachovnice (šifra) - - - - - -
Divná slova (šifra) 110 107 70 - - 104
Veselská osmisměrka (šifra) 67 64 84 - - -
Domino (šifra) 87 - 67 90 - -
LEGO (šifra) - - - 70 - -
Slovní úloha (šifra) 70 - 67 - - -
Golfové hřiště (keš) 44 50 47 - 38 41
Tajemství splavu v Bystřici (keš) 70 67 64 - - -
Osvobození Rožnova (keš) - - - - - -
Vyhlídka z Humence (keš) 80 77 - - - -
CITO: obnova sadu pod Hradiskem (keš) - - - 70 - -
Hášův háj (keš) - - - 110 - -
Partyzánský bunkr v Zubří (keš) 50 47 - 44 - -
Šorštýn (keš) - - 74 77 - 80
Strom (keš) - 80 - - - -
Noor Inayat Khan (keš) - - - - - -
Sova (keš) 60 57 54 48 51 -
Modrý bonus 147 150 - - - -
Zelený bonus 147 - - 150 - -
Červený bonus 147 - 150 - - -
Fialový bonus 150 147 - - - -
Žlutý bonus 147 150 - 141 144 -
Penalizace 0 0 0 0 0 0
Celkem 2452 2048 1753 1520 1213 821

Aktivity

Slepec v akci

Už jste si někdy vyzkoušeli, jaké to je se pohybovat v úplné tmě a plnit záludné úkoly, jen po hmatu a dle pokynů někoho jiného? Slepec v akci byla aktivita na Dušné, při které si měl tým zvolit jednoho dobrovolníka, který se zavázanýma očima projde určenou trasu a splní několik triviálních úkolů, pokud na ně dobře vidíte. Zbytek týmu musel slepce navigovat, ale pouze slovně, nesměl se jej nijak dotýkat. Mimo absolvování určené trasy ve zdraví musel slepec rozpojit několik smyc a karabin se záludnými pojistkami, absolvovat slalom mezi kolíky, překročit a podlézt vodorovnou překážku, složit věž z CWG, prolézt látkovým tunelem a na závěr bez nápovědy kolegů rozpoznat a pojmenovat několik předmětů. Celý úkol byl navíc komplikovaný vytrvalým deštěm, což naštěstí slepec neviděl. Nejlépe úkol zvládly týmy, které se dokázaly dobře domluvit a dávat slepci přesné instrukce a pak ty s nejodvážnějším slepcem.

Petkova flétna

Tuto flétnu nevynalezl Petko Plastovič, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale neznámý piják balené vody, který si z dlouhé chvíle hvízdal na hrdlo láhve. A při této své kratochvíli přišel na to, že láhev vydává tóny o různé výšce v přímé závislosti na jejím obsahu. Tento fyzikálně známý jev měli závodníci využít v aktivitě Petkova flétna u splavu ve Střiteži. Foukáním a vyluzováním tónu museli určit množství vody v neprůhledné láhvi a na stupnici kalibrované průhledné láhve, ze které mohli vodu libovolně vylévat a nalévat, odečíst písmenko hesla. Aby to nebylo tak jednoduché, tak hranice mezi jednotlivými tóny není nijak ostrá a může se měnit na technice foukajícího. Závodníci takto museli určit celkem 7 lahví. Ke splnění úkolu byl důležitý hudební sluch a trpělivost a úkol také prokázal, zda-li závodníci umí pískat na láhev, či jen po okolo jdoucích děvčatech.

Gumicuky

Že nevíte, co jsou to gumicuky? To jsou taková ta užitečná pružná lana, kterými můžete výhodně přivázat náklad třeba na vozík za autem či na zahrádku na střeše. A nebo za ně můžete přivázat závodníky, nechat je se rozeběhnout a sledovat, co se stane. Nějak takhle vypadala další aktivita, Gumicuky, která se odehrávala na hřebínku mezi Viganticemi a Dolní Bečvou. Úkolem závodníků bylo překonat sílu napínajících se gumicuků, které měli připevněny smyčkou kolem ramen a zabodnout šroubovák nikoliv do císařovny Sisi, ale do země. A to tak daleko, aby od kotvícího stromu byl aspoň 1/8 váhy závodníka. Za sucha poměrně náročná disciplína, za mokra navíc velice zábavná. Důležitou roli zde hrál org, který brzdil závodníky ve zpětném chodu, aby se o strom za zády nerozplácli. Aktivita byla zaměřená především na sílu a mrštnost a prověřila z husta i schopnost závodníků, či jejich drahých poloviček, zacházet s pračkou.

Král sedmi moří

Že nevíte, kdo to byl? To organizátoři také ne, ale pojmenování další aktivity bylo více než příléhavé. Aktivita se odehrávala na malém rybníčku Břůcko ve Valašské Bystřici. Úkolem závodníků bylo nalodit se na nafukovací člun, doplout doprostřed rybníčku a prohodit závažím na špagátě kruh zavěšený nad ním. Zní to jednoduše, ale házet z pohybujícího se člunu na terč zavěšený nad ním není žádná legrace, zvláště pokud se v brčálové vodě nechcete vykoupat. A protože do každé lodě teče a není dokonalá, naše se sama vyfukovala. Zábavná disciplína byla zaměřená převážně na celkovou koordinaci a šikovnost všeho druhu.

Nad propastí

Že je nad Zašovou hluboká rokle? Že jste to netušili? Já ano, neboť jsem z ní jednou tahal kubíky dřeva na zátop. V lese mezi Zašovou a Zubřím se odehrávala aktivita Nad propastí. Úkol byl jednoduchý, překonat za pomocí lana hlubokou rokli a dostat sebe tam a zase zpátky. Za sucha a ideálních podmínek snadná práce, když se nebojíte výšek. Za deště poněkud složitější úkol. Jak se ukázalo po závodě, aktivita dala nejvíce zabrat našemu statečnému orgovi, který nejen celý den moknul, ale navíc se při tom příšerně nudil. Nejlépe si s úkolem poradily týmy se zkušenostmi s výškovými pracemi a manipulací s lanem a dalším vercajkem. P.S.: Sháníme orga do „B“ týmu ;-)

Kláda a kladivo

Že vám název něco říká, že vám je povědomý? Možná znáte povídku Jáma a kyvadlo od E.A. Poa a nezastíráme, že jsme se u tvůrce hororů inspirovali. Úkolem závodníků bylo za pomocí sedmikilového kladiva přesunout třicetipěti kilový špalek zavěšený na laně o osm metrů. Čistě hrubou silou, prašť jak uhoď, raději obojí. Betatesteři vyzkoušeli, že když se dobře trefí, posunou na jeden úder kládu o 30 cm. Ovšem realita, jak se ukázalo, byla poněkud složitější. Průtažnost závěsného lana se ukázala za mokra jako zásadní problém a tak pohotoví orgové, vědomi si tuhé nadcházející zimy, vymysleli náhradní činnost, s kládou spojenou. Odkutálet skrz les a kořeny špalky dřeva k chalupě na Starém Zubří. Z aktivity, která měla závodníky fyzicky vyčerpat, se tak stala disciplína odpočinková, připomínající přikulování v pivovaru.

Jízda na divoké vodě

Také jste si všimli, že organizátoři Brázdy rádi směřují aktivity k vodě a na nejrůznější plavidla? My také... a pak jsme si všimli loděnice ve Valašském Meziříčí. Na tomto místním kačerům známém místě se odehrávala aktivita Jízda na divoké vodě, v rámci které jsme chtěli využít zajímavých možností, které toto místo skýtá. Připraven byl adrenalinový slalom na divoké vodě, kterou ovšem vytrvalé deště z předchozích dní přeměnily na dravou a nesjízdnou řeku. Jelikož jsme nechtěli do závodu zapojovat složky integrovaného záchranného systému a zaplňovat okolní nemocnice utopenci, absolvovali závodníci projížďku na lodích v klidnějších vodách Bečvy. I tak šlo o adrenalinový zážitek. Aktivita prověřila schopnost závodníků ovládat říční plavidla a jejich šikovnost a odvahu. Nutno dodat, že aktivitu všichni zvládli mokří, ale ve zdraví.

Lesní golf

Golfisté vědí, že v lese se golf nehraje, což ovšem neznamená, že to nemůže být zábava. Aktivita Lesní golf se odehrávala v malebném prostředí Mečůvky na Prostřední Bečvě. A zatím co v golfu se překážkám obvykle vyhýbá, trasa lesního golfu vyznačená v terénu se jimi jen hemžila. Golfový míček nahradil tenisák, golfové hole byly pravé, i když levé. V kopcovitém terénu bylo základem úspěchu udržovat míček neustále v pohybu, nejlépe správným směrem, navíc se závodníci museli v odehrávání střídat. Aktivita byla především zaměřená na spolupráci celého týmu a jistou míru šikovnosti. Jestli se zvýšil počet golfistů u nás, není známo.

Kimovka

Ačkoliv je v současné době v kurzu rodinný klan Kimů ze Severní Koreje, aktivita jménem Kimovka nemá s diktátory nic společného. Kimovka byla aktivitou odehrávající se v malebném prostředí Soláně. Závodníci, jakmile objevili orga schovávajícího se před nepřízní počasí, se měli pohodlně usadit a následně jim org ukázal sérii tématických obrázků, které si měli zapamatovat a zpětně seskládat ve správném pořadí ze svých vlastních katiček, které obdrželi. Ti co uspěli, tak postoupili do dalšího kola, kde se počet obrázků zvýšil o jeden a pořadí změnilo. Ke splnění aktivity bylo třeba si zapamatovat předem daný počet obrázků v řadě. Že je to jednoduché? Adrenalinem napumpovaní závodníci by mohli vyprávět, jak nesnadné je zkoncentrovat paměť. Aktivita byla zaměřená na pozornost a krátkodobou vizuální paměť.

Ruská zmrzlina

Také máte rádi ruskou zmrzlinu? My také, ale protože nikdo z nás v Rusku nebyl, pojali jsme aktivitu po svém. Což závodníci bohužel také. Aktivita se odehrávala u Hospody na Dílech. Ruskou zmrzlinu představovala třetinková petka zmrzlé vody a zatímco zmrzlina se obvykle rozpouští v ústech, led v petce měli závodníci rozmrazit svým tělesným teplem. Ovšem to org zapomněl prvním závodníkům říct a ti tak zcela logicky místo tepla použili gravitaci a tvrdý zemský povrch a dostali se ke zmraženému heslu bez omrzlin a sprostých slov. Aktivita měla prověřit trpělivost a týmového ducha závodníků a také jejich vynalézavost, která jak se ukázalo spolu s hrubou silou zvítězila.

Pruda na Hutisku

Hutisko, ač obec, má ve svém středu náves, která by se s trochou fantazie dala považovat za náměstí, které by mohla některá města v okolí závidět. A takto ohraničený prostor už stojí za bližší prozkoumání, že? Přímo v centru Hutiska-Solanec byla situována aktivita Pruda na Hutisku, jejímž úkolem bylo podle zadaných obrázků najít na nich vyobrazené objekty a na nich indície ke složení hesla. Že to není nic složitého na tak malém prostoru? To jsme si mysleli také, ale když se vyberou objekty pouličního mobiliáře, nezřídka se v místě vyskytující ve více kusech, které běžně člověk míjí bez povšimnutí, je z toho úkol obtížný. Základem tedy bylo nejen z detailů poznat, o jaký objekt se jedná, ale nalézt i ten správný. Aktivita měla prověřit především schopnost týmové spolupráce a pozornost jednotlivých závodníků.

Past

Už jste někdy nastražili pastičku na myši? A zkoušeli jste z nich sestavit domeček jako z karet? Ne? Tak máme pro vás dobrou radu, nezkoušejte to! My jsme to však vyzkoušeli, přesněji nechali jsme to vyzkoušet závodníky. Tento nelehký úkol plnili závodníci v nádražním bufetu v Hostašovicích. Seskládat 26 natažených pastiček na myši do úhledné pyramidy se ukázalo jako velmi obtížné a navíc nečekaně nebezpečné. Závodníci se s tím museli doslova poprat. Zajímavým poznatkem z celé aktivity je, že přítomní orgové se při vyslovení slov „pastičky na myši“ uchylují k neočekávané agresivitě. Závodníci si při této aktivitě procvičili trpělivost, manuální zručnost, základy první pomoci a slovní zásobu sprostých slov. A orgové hledají místo zamořené myšmi, aby se pastiček jednou pro vždy a účelně zbavili.

Šifry

Lego

Zadání

Na Brázdě byla pro účastníky přichystána i šifra s názvem LEGO. Řešením je smysluplné slovo.

Řešením šifry LEGO je slovo SKUPINA. Jak k němu dojít asi nejlépe prozradí přiložený obrázek - v zadání se staví "vrstva po vrstvě" zeď z Lega, řešením je podívat se na ni z druhé strany.

Bacovská osmisměrka

Zadání

Šifra Bacovská osmisměrka je vícestupňová, což znamená, že je potřeba udělat více kroků k tomu, aby se objevilo řešení.

První krok je docela intuitivní - najít a vyškrtat slova v osmisměrce. Při pečlivém pohledu zjistíte, že všechna slova v osmisměrce jsou zkomolená - jedno písmeno je špatně (geocaVing, myGterka, traveXbug, vymuClit, ...). Být to v jednom slově, tak to může být překlep, ale překlep ve všech slovech nebude překlep ale záměr...

Zatím jsme k ničemu nepoužili ten řádek, který je pod osmisměrkou. Teď to změníme, protože tento řádek potřebujeme k finálnímu kroku. V řádku je devět písmen, což je současně počet slov, která jsme v osmisměrce hledali. Zároveň můžeme zjistit, že písmena dole odpovídají těm překlepům v prvním kroku. Takže teď už stačí najít slovo obsahující písmeno, které bylo špatně, vydedukovat, které písmeno tam mělo být a to dát do tajenky místo toho špatného. Příklad vydá za tisíc slov, takže si to ukážeme na prvním písmeně (V). Toto písmeno je špatně ve slově geocaVing (má bý geocacHing), čili v tajence nahradíme V za H a voilà - máme první písmeno tajenky. Takhle to provedeme ještě osmkrát a máme tajenku, která zní HOLANDSKO.

Veselská osmisměrka

Zadání

Protože osmisměrek není nikdy dost, na Brázdě byly dvě.

Veselská osmisměrka je rafinovaná osmisměrka, protože je opět vícestupňová. Jako v každé osmisměrce se v prvním kroku pokusíme vyškrtat slova, která jsou na obrázcích, ale na první pohled tam vůbec nejsou. Na druhý pohled zjistíme, že tam jsou, ale jsou v půlce zlomená (všimli jste si, že všechna slova mají právě sedm znaků?) - viz obrázek. Teď je potřeba vystoupit z kruhu a podívat se na to novýma očima - ty tvary vypadají jako písmena semaforu! Stačí je seřadit v pořadí v jaké jsou nakreslené obrázky pod osmisměrkou a máme tajenku GRAMOFON.

Poštovní

Zadání

Na Dolních Pasekách byla umístěna tato Poštovní šifra.

Název poštovní měl napovědět, že seznam čísel jsou adresy domů. Vzhledem k velikosti čísel bylo zřejmé, že se jedná o adresy domů ve městě (obce nemívají tak vysoká popisná čísla). Stačilo pak na mapě každé z těchto čísel najít a v uvedeném pořadí spojit. Čáry, které takto na mapě vzniknou dávají výsledné heslo KRYCHLE.

Hra s čísly

Zadání

Na Dolní Bečvě v Horním Rozpitém byla umístěna následující šifra.

Tato šifra vyžaduje trochu out-of-box myšlení ačkoliv je její princip doslova dětinsky jednoduchý. Informace je kódována pomocí počtu kroužků, které se v každé sérii čísel vyskytují. Např. 6 = 1 (jeden kroužek) 8 = 2 (dva kroužky) 86 = 3 (tři kroužky) atd. Stačilo tedy spočítat počet kroužků v jednotlivých skupinách čísel a vypadnou čísla 8, 18 a 1. To odpovídá v abecedě písmenům hesla HRA.

BBBChBBB

Vcelku jednoduchá nápadová šifra:

Stačí si všimnout, že písmena v jednotlivých sloupcích mají v morseovce stejný počet značek (kromě posledního sloupce mají všechny čtyři). Pokud tedy přepíšeme všechna písmena do morseovky a zvýrazníme čárky, tak nám vyjde heslo:

Divná slova

Šifra dostála svému názvu, slova jsou opravdu divná, posuďte sami:

Nicméně si lze všimnout, že ta divnost má své důvody - zkuste si přečíst pouze poslední písmeno každého slova a vyjde vám věta "použij tabulku dmitrije ivanoviče". Pokud jste nematurovali z chemie, tak vám Google hned prvním odkazem připomene, že jde o pana Mendělejeva, podle nehož se jmenuje tabulka prvků. Ta slova jsou ale dost divná i dál - kdyby autor potřeboval jenom poslední písmena, tak by se dala vymyslet i slova méně divná. Co nám říkají první písmena ve vztahu k chemickým prvkům? Ano, správně - každé slovo začíná chemickou značkou nějakého prvku (Netřep - neon, Hladítko - vodík, Nadutou - sodík, ...). Vezmeme-li protonová čísla těchto prvků, tak zjistíme, že nejsou větší, než 26, čili že se dají přeložit jednoznačně na písmena a vyjde nám věta "jako reseni sifry zadejte podpatek" a tady máme naše heslo - PODPATEK

Šachovnice

Zadání

Asi nejtěžší šifrou Brázdy 2017 byla Šachovnice. Není to tak komplikované, jak se na první pohled může zdát.

Na první pohled jde o náhodný shluk čtverečků, ale lze v něm najít některé zvláštnosti a symetrie. Ta hlavní zvláštnost je na okrajích - pravidelně se tam střídají bílá a černá pole. Na vodorovných okrajích je to do očí bijící, na svislých ne tolik, ale je to tam taky. V tento okamžik je třeba dostat ten správný nápad a to, že černá je pouze inverze bílé a invertujeme-li každý druhý sloupec a každý druhý řádek, tak na okrajích budou černé (nebo bílé) čáry a s vnitřními čtverečky to něco udělá. To něco je tajenka:

Slovní úloha

Zadání

Na 43. ročníku Valašského keškobraní vyrazil z kempu Ranč na Bystřičce jako první tým Přes mrtvoly, obhajující 42. vítězství v řadě. Vyjeli na západ, skrz obec padesátikilometrovou rychlostí a po 26 minutách berou drive-in první FTF na Vsetíně. Po třicáté odlovené keši kotví ve Valašském Meziříčí v Přístavu a jdou na jedno. Všichni dají pivo na ex za rovnou minutu, takoví jsou to frajeři! Po občerstvení odjíždějí východním směrem v azimutu 100° a Sinuhet hlásí, že za 22 minut bude mít vyluštěny všechny zbývající mysterky. Po mírném přibrždění logují celí zabahnění pětapadesáté FTF v hliníku v Hrachovci a za necelou čtvrthodinku už nahazuje Benjo5 na první pokus 30m buk při okraji Rožnova. Dále zamíří na jih zpět do údolí Bystřice a po jedenáctikilometrové jízdě zkouší cvičný golfový odpal na Bůřově, při čekání na odmudlení. ViKoCZ mezitím spočítal, že za 18 minut musí být zpět na Bystřičce a padá k zemi svíjejíc se v křeči, předstíraje epileptický záchvat, aby mohli nenápadně odlovit. Pak už to jde snadno a do cíle v kempu přijíždějí minutu před koncem závodu.

Otázka zní: Za předpokladu, že všichni členové týmu Přes mrtvoly nosí na ruce hodinky, co leží v kufru jejich geovozu?

V textu se objevuje mnoho číselných údajů, ale když se vypíchnou pouze ty, které vyjadřují čas a zapíšou se v minutách, objeví se číselná řada 26, 1, 22, 15, 18, 1. Dosazením písmen za čísla dle obvyklého klíče A=1 až Z=26 vyjde heslo ZÁVORA. A jak že měli závodníci přijít na to, že je potřeba použít pouze údaje o čase? V závěrečné otázce je záměrně řečeno: „Za předpokladu, že... nosí na ruce hodinky...“, a to je mělo přivést na stopu, co v textu je důležité, tedy čas.

Domino

Zadání

V temném tunelu pod hlavní silnicí z Hutiska-Solance na Soláň, v místě známém jako Kamenný most, se nacházela terenní šifra Domino.

Šlo o šifru, která se musela řešit na místě a závodníci si ji nemohli odnést k pozdějšímu doluštění. Když se závodníci rozhlédli kolem sebe, spatřili v prostoru celého tunelu nalepené kartičky cca 3x5cm se symbolem domina, ovšem zdánlivě bez vybarvených puntíků. Na každé kartičce byla nad dominem tři písmena, která po správném sestavení všech dílků vydala tajenku s heslem ŠTĚSTÍ. A v jakém pořadí domino seskládat, když nejsou puntíky vybarveny? Puntíky na jednotlivých kartičkách vybarveny byly, ale UV fixem, takže na ně bylo potřeba posvítit UV světlem, aby se dala hodnota na dominu odečíst. Opět na použití UV světla odkazovala nápověda v zadání, kde byla kapitálkami napsaná první písmena slov „Uvidíte Víc“.

Publikované keše

Hášův háj

Multi keš, která vás provede poměrně neznámými a málo navštěvovanými místy v Kněhyni, známými jako Hašův háj.

Vyhlídka z Humence

Přijměte pozvání na Humenec za krásnou vyhlídkou po krajině Valašska. Tradiční keš.

Strom

Přijměte pozvání k jednomu krásnému a tajemnému stromu. Mystery keš.

Osvobození Rožnova

Mystery keš, která vás seznámí s průběhem osvobozovacích bojů o Rožnov.

Sova

Tradiční keš, která se nachazí poblíž vrcholu Bučník a je možné ji odlovit například při procházce z Rožnova na Díly.

Golfové hřiště

Tradiční keš se nachází v blízkosti golfového hřiště a rušné cyklostezky.

Partyzánský Bunkr Zubří

Tradiční keš, která se nachází přímo u zachovaného partyzánského bunkru nad Starým Zubřím.

CITO: Obnova sadu pod Hradiskem II

CITO jako závodní keš? Žádný problém ;) Závodníci mohli v rámci závodu pomoci s obnovou starého ovocného sadu, na krásném místě pod kopcem Hradisko.

Úvěs (Fialový bonus)

Jednoduchá tradiční keš kousek od modré turistické značky po cestě na Kamenárku.

Žebračka (Zelený bonus)

Vydejte se na neznámý kopec, objevte mýtinku bez hospody, navštivte Žebračku! Tradiční keš.

Golfove hriste

Mikro keš u cyklostezky.

Sova

Tradiční keš vhodná pro děti.

Mapa stanovišť

Partneři